Gdzie znajdą zastosowanie kształtowniki stalowe?

W: Branża budowlana Dnia:
Gdzie znajdą zastosowanie kształtowniki stalowe?
Kształtowniki stalowe, inaczej stal konstrukcyjna czy też profile, to elementy konstrukcyjne o różnym przekroju poprzecznym, znajdujące szerokie zastosowanie w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Zapewniają przede wszystkim solidne mocowania najróżniejszych materiałów. Występują w wielu wariantach (ceowniki, kątowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, płaskowniki, profile zamknięte i rury), gdyż wykorzystywane są na wiele różnych sposobów.


Poznaj przykłady wykorzystania kształtowników stalowych

- Kształtowniki stalowe jako elementy konstrukcji hal stalowych, są najczęściej wybierane przez inwestorów, planujących budowę, takich obiektów jak: hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, handlowe (galerie handlowe, supermarkety), targowo-wystawiennicze, widowiskowo-sportowe, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, hale garażowe, warsztaty, sortownie owoców i warzyw, chłodnie, sortownie odpadów, hale dworcowe, hangary lotniskowe czy hale wykorzystywane w rolnictwie jako obory, stodoły, kurniki. Powodem takiego wyboru jest krótki okres budowy oraz stosunkowo niski koszt. Hale stalowe w porównaniu do konstrukcji żelbetowych są znacznie tańszym rozwiązaniem.

- Profile dla konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych to kolejny przykład zastosowania kształtowników ze stali. Wykorzystywane są do budowy ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy ocieplania poddaszy. Wraz z elementami, takimi jak wkręty, wieszaki i kołki, tworzą stalowy “szkielet” zapewniającą trwałość i wytrzymałość konstrukcji.

- Kształtowniki stalowe jako elementy konstrukcji ścian używane do wznoszenia budynków są w porównaniu z drewnem, materiałem względnie tanim i łatwym do pozyskania. Odznaczają się stałymi właściwościami technologicznymi i mechanicznymi oraz możliwością dokładnego określenia parametrów technicznych. Wysoka wytrzymałość stali pozwala na oszczędności, jak np. przy projektowaniu stropów o dużej rozpiętości bez konieczności stosowania podpór pośrednich.

- Kształtowniki stalowe takie jak dwuteowniki, ceowniki oraz kątowniki doskonale nadają się jako elementy konstrukcyjne w dachach domów jednorodzinnych. Przede wszystkim elementy stalowe zajmują mniej miejsca, konstrukcja dachu staje się cieńsza, a słupy, podpory i belki nie wymagają dużych przekrojów. Można umiejętnie rozplanować słupy dachowe tak, aby skryły się w ścianach działowych pomieszczeń.

- Z kształtowników stalowych powstają również ogrodzenia metalowe i jego elementy, takie jak: przęsła, słupy, bramy, furtki, panele ogrodzeniowe. Profile zamknięte to w ostatnich latach najpopularniejszy materiał na ogrodzenia.  Wykonane z tego materiału, charakteryzują się niską wagą i bardzo dużą sztywnością. Stosując jako zabezpieczenie antykorozyjne ocynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe możemy zrealizować ogrodzenie w wielu kolorach, eleganckie, a jednocześnie trwałe i przez wiele lat nie wymagające konserwacji.

Inne sposoby wykorzystania kształtowników stalowych

Oczywiście zaprezentowane powyżej przykłady to jeszcze nie wszystkie obszary zastosowania kształtowników stalowych, gdyż tak naprawdę jest ich zdecydowanie więcej. Stosowane są w przemyśle kolejowym, stoczniowym, górniczym, motoryzacyjnym czy elektroenergetycznym.