Nowy koszyk 0 PLN

Czym jest system suchej zabudowy?

Czym jest system suchej zabudowy?

Systemy suchej zabudowy są alternatywą dla tradycyjnego tynkowania. Metoda ta nie wymaga użycia wody zarobowej, potrzebnej do wiązania tynków, dlatego też jest o wiele czystsza. Elementy suchej zabudowy łączy się ze sobą mechanicznie. Można nimi nie tylko wykończyć ściany i sufity, ale też zbudować z nich ścianki działowe, sufity podwieszane i zabudowy ścian z dekoracyjnymi wnękami.

Jak wykonuje się suchą zabudowę?

Głównym elementem suchej zabudowy są płyty gipsowo-kartonowe, mocowane na blachowkręty do rusztu zbudowanego z profili stalowych. W niektórych przypadkach, gdy płyty mają zastąpić tradycyjne tynki, możliwe jest ich przyklejanie bezpośrednio do murów, lub do wcześniej przygotowanych pasów z karton-gipsu. Odstępy pomiędzy płytami (a także blachowkręty) należy zaszpachlować z użyciem masy szpachlowej i specjalnej taśmy papierowej lub flizelinowej. Po przeszlifowaniu połączeń konstrukcję można malować. Wybierając materiały budowlane do suchej zabudowy, warto postawić na pełen system od jednego producenta. Jeśli użyjemy składników od różnych producentów, a efekt nie będzie zadowalający, nie będziemy w stanie udowodnić, który z produktów zawiódł.

Zalety suchej zabudowy

Jak już było wspomniane, przygotowanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych nie generuje takiego bałaganu, jak tradycyjne tynkowanie. Płyty są ponadto lekkie, a także łatwe w obróbce i montażu. Wykonanie suchej zabudowy trwa o wiele krócej, niż tynkowanie ścian – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na wyschnięcie tynków. Płyty gipsowo-kartonowe są niepalne, w razie pożaru utrudniają więc rozprzestrzenianie się ognia. Warto pamiętać też o tym, że gips naturalnie reguluje wilgotność powietrza – potrafi wchłaniać wilgoć i ją oddawać (do pewnego stopnia). Przyczynia się więc do tworzenia korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Płyty dostępne są w różnych grubościach, dzięki czemu można z powodzeniem znaleźć produkt zarówno zwiększający sztywność konstrukcji, jak i taki, który sprawdzi się w zabudowie łukowej. Przed rozpoczęciem prac trzeba odpowiednio dobrać rodzaj płyty. W miejscach o podwyższonej wilgotności lepiej sprawdzi się płyta impregnowana, a np. przy zabudowie kominka – płyta ogniochronna.