Na etapie prac wykończeniowych w budownictwie stosujemy silikony. Służą one do uzupełniania izolacji przeciwwilgociowych i tworzeniu elastycznych połączeń. Posiadają właściwości wodoodporne. Można je stosować zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Odpowiednie silikony wykorzystujemy podczas różnych prac. I tak do uszczelnień dachu i w obrębie kominka stosuje się różne silikony.

Rodzaje silikonów

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje silikonów octowe i neutralne. Silikon neutralny jest stosowany do spoinowania różnych materiałów jak np. stal. Posiada wysoką przyczepność i nie ścieka. Jest odporny na działanie wody, promieniowania UV i korozję. Neutralne silikony sanitarne posiadają dodatkowo środki chroniące przed grzybami i pleśnią. Jest też silikon kamieniarski posiadający takie właściwości, że nie spowoduje przebarwienia kamienia po jego nałożeniu.

Najbardziej popularnym silikonem jest silikon octowy. O charakterystycznym zapachu. Używany w łazienkach, kuchniach i w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza. Zawiera środki biobójcze. Jest odporny na większość środków czyszczących. Najszersze zastosowanie ma silikon budowlany. Wypełnia się nim spoiny i szczeliny dylatacyjne. Bardzo dobrze przylega np. do szkła. Znany jest jeszcze silikon szklarski, monterski.

Dzięki wszechstronnym właściwościom silikony często wykorzystywane są do wykonywania różnorodnych uszczelnień i wypełnień. Swoją popularność zawdzięczają również stosunkowo prostej aplikacji, którą z powodzeniem przeprowadzić można bez pomocy fachowców. Do nakładania silikonu potrzebny będzie specjalny pistolet do kartuszy, który umożliwia precyzyjne dawkowanie uszczelniacza. Przydatna będzie również miska z czystą wodą, taśma ochronna do zabezpieczenia brzegów armatury oraz ścian, a także zaokrąglona szpachelka do wygładzania spoin. I można działać.