Odpowiedź na pytanie o najlepsze ręczne nożyce do blachy wcale nie jest jednoznaczna. Różnią się one bowiem od siebie parametrami i przeznaczeniem. Decyzja o wyborze właściwych nożyc powinna być dokonywana rozważnie, ponieważ od tego narzędzia oczekuje się skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu pracy. Na co trzeba więc zwrócić uwagę?

Nożyce uniwersalne

Te wszechstronne nożyce do blachy świetnie nadają się do cięcia w linii prostej, choć nie radzą sobie zbyt dobrze z cięciem po łuku. Z powodzeniem przetną zarówno rogi, jak i środek blachy. Jednym z ich największych atutów jest niewielki rozmiar – bez trudu zmieszczą się w torbie roboczej czy też kieszonce kamizelki.

Nożyce dźwigniowe

Zastosowanie dodatkowej dźwigni na rękojeści tych nożyc sprawia, że praca jest o wiele łatwiejsza. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przecięcie o wiele grubszej blachy przy mniejszym wysiłku niż w przypadku tradycyjnych nożyc.

Nożyce kształtowe

Za pomocą tych nożyc z ostrzami o charakterystycznym kształcie możliwe jest cięcie blachy po łuku, a także precyzyjne wycinanie otworów. Jeśli nożyce kształtowe wyposażone są w przekładnię dźwigową, wysiłek przy pracy jest zredukowany do minimum.

Czym jeszcze warto się kierować?

Jednym z najważniejszych elementów ręcznych nożyc do blachy jest ich rękojeść. Uchwyt musi zapewniać wygodę i pewność, aby obróbka blachy była bezpieczna. Warto także zwrócić uwagę na twardość ostrza, co ma znaczenie szczególnie podczas regularnego użytkowania. Z obróbką bardzo twardych materiałów poradzą sobie przede wszystkim wyjątkowo trwałe ostrza ze stali HSS. Na koniec zostaje wybór krawędzi ostrza – gładka krawędź gwarantuje równą linię cięcia, nożyce są za to niezbyt łatwe w obsłudze, natomiast ząbkowane ostrze jest łatwe w użyciu, ale cięcie nie jest tak równe.