Malowanie ścian to jeden z najbardziej efektownych sposobów na całkowitą metamorfozę wnętrza. Choć najczęściej do tego celu używamy wałka, nawet najmniejszy remont nie obejdzie się bez pędzla do malowania. Przyda nam się on też, by pomalować mniejsze elementy – na przykład ogrodzenie czy meble ogrodowe. Aby jednak uzyskać dobry efekt, musimy najpierw odpowiednio dobrać pędzel do farby. Jak to zrobić?

Pędzle malarskie – rodzaj włosia

Zależnie od tego, co chcemy akurat pomalować, mamy do wyboru różne rodzaje farb. Nie każdy remontujący zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że również pędzle malarskie występują w różnych wariantach. Różnią się między innymi rodzajem włosia, które powinno być dostosowane do rodzaju farby.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje włosia w pędzlach malarskich:

włosie naturalne – zazwyczaj końskie bądź świńskie. Ten rodzaj pędzli dość łatwo nasiąka, dlatego nie będzie najlepszym wyborem do farb wodorozcieńczalnych. Dzięki trwałości naturalnych włókien i ich odporności na odkształcenia idealnie nada się do lakierów na bazie rozpuszczalników, farb olejnych czy ftalowych;
włosie syntetyczne – na przykład wykonane z poliestru czy nylonu. Takie włosie nie wchłania wody, dlatego jest polecane do farb wodorozcieńczalnych. Miękkie i gładkie końcówki takich pędzli pozwalają na dokładne pomalowanie gładkich powierzchni bez smug i widocznych śladów. Szczególnie dobrze sprawdzą się one przy farbach o wykończeniu satynowym lub połyskującym.

Istnieją także pędzle wykonane z mieszanki włosia naturalnego oraz syntetycznego. Najważniejsze to jednak wybór pędzla wysokiej jakości - tylko taki produkt da nam pewność satysfakcjonującego efektu końcowego.

Pędzle malarskie – kolor trzonka

Oprócz włosia, wybierając pędzel do malowania, warto też zwrócić uwagę na kolor trzonka, czyli tej części pędzla, którą trzymamy w dłoni. Kolory te nie są przypadkowe - podpowiadają nam, do jakiego rodzaju farby przeznaczony jest pędzel.

Niebieski – sztuczne włosie idealne do farb wodnych.
Czerwony – włosie naturalne do farb rozpuszczalnikowych.
Brązowy - idealny pędzel do malowania drewna.
Zielony - pędzel specjalnie stworzony do lazur.

Gdy wybierzemy już rodzaj pędzla odpowiedni do farby, należy jeszcze dopasować jego kształt i wielkość do powierzchni, którą chcemy pomalować.