Zasadniczo do odnowienia ściany potrzebna jest farba i wałek lub pędzel. Jednak, jeśli zależy nam na efekcie profesjonalnego malowania ścian, należy pamiętać, że jest to proces składający się z kilku kroków. Farba lepiej się trzyma na odpowiednio przygotowanej do malowania powierzchni. Ma to znaczenie szczególnie jeśli znajdują się na niej stare tapety, kurz, warstwa kleju i farby.

Od czego zacząć malowanie ściany?

Malowanie uznaje się za najprostszy sposób na odnowienie i zmianę wystroju wnętrza. Ściany pomalowane na oryginalne kolory dodają charakteru każdemu pomieszczeniu. W pierwszej kolejności należy jednak wybrać odpowiednie farby i akcesoria malarskie, dzięki którym cały proces przebiegnie szybko i bez problemów. Pierwsze decyzje dotyczą tego, czy chcemy malować pędzlem, wałkiem czy natryskiem, jaka farba jest potrzebna, jakie dodatkowe preparaty i jak zabezpieczyć podłogę i meble przed zachlapaniem.

Wcześniej malowaną ścianę w pierwszej kolejność należy oczyścić i wygładzić, wykorzystując do tego szpachelkę i papier ścierny. Następnie dobrze jest ją umyć z kurzu i brudu, stosując do tego mydło malarskie, albo wodę z płynem do mycia naczyń. Gdy wyschnie, na ścianę nakładamy grunt, który sprawi, że farba lepiej będzie przylegać i nie będzie odpryskiwać.

Jak pomalować przygotowaną ścianę?

Gdy zagruntowana ściana jest już sucha, można zacząć malowanie. Najpierw, jeśli chcemy malować kilkoma farbami, należy taśmą malarską podzielić powierzchnię i wyznaczyć strefy dla poszczególnych kolorów. Przed wylaniem farby do kuwety malarskiej, powinno się ją delikatnie zamieszać patykiem. Wybieraj pędzle i wałki, które pozwolą uzyskać wymarzony efekt. Pamiętaj, tylko aby wałek pasował rozmiarem do pojemnika, aby łatwo było nim nabierać farbę. Duże powierzchnie maluj, „pisząc” narzędziem literę W, a następnie pionowymi ruchami rozprowadzaj farbę na całej ścianie. W kątach, przy parapetach i gniazdkach używaj pędzla. Taśmy ściągaj, zanim kolor do końca wyschnie, gdyż można z nią zerwać warstwę farby.