Jak skompletować własną narzędziownię?
z dnia
Prace w ogrodzie, choć nie są uciążliwe i wykonywane są sezonowo zupełnie różnią się od innych czynności, jakich podejmujemy się prowadzić w domu. Znacznie łatwiej się działa w ogrodzie czy też sadzie mają dobrze skompletowaną narzędziownię. To, w jaki sposób powinna być ona wyposażona zależy od charakteru prac, jakim ma służyć. Z całą pewnością warto zastanowić się nad tym wcześniej już na etapie projektowania budyneczku.
W jakim celu buduje się narzędziownię?
Narzędziownia może być używana do przechowywania zarówno sprzętu ogrodniczego, jak i elektronarzędzi domowych. Dobrze przemyślana konstrukcja pomoże zarówno przeprowadzić prace porządkowe na trawniku, jak i przy drzewach, do tego w razie potrzeby przechowa takie urządzenia jak spawarka, prostownik czy szlifierka, które może nie w ogrodzie a w domu i w warsztacie — bywa, że są potrzebne do pracy. Ten sprytny domek gospodarczy warto zaopatrzyć w ujęcie wody bieżącej. Pozwoli to zadbać o czyste prowadzenie prac, ułatwi konserwację przechowywanego sprzętu ogrodniczego. Pora zastanowić się jak ją urządzić w środku?
Narzędziownia od środka
Domek narzędziowy w ogrodzie musi pomieścić kosiarkę, ale też piłę spalinową. Musi umożliwić przechowanie szpadla, grabi, ale tez młotka czy betoniarki, czy drobnego elektrosprzętu. Porządek i organizację wszystkiego zapewnią meble warsztatowe. Warto zainwestować w szafki i regały dedykowane do narzędziowni, czy garaży, gdyż będą one mieć właściwy udźwig, wysokość, czy ilość szuflad i półek. Punktem wyjścia jest podział tego co będziemy przechowywać na potrzebne doraźnie i sale: szafy do to miejsce, w których świetnie przechowają się drobne podręczne narzędzia jak wspominany młotek, kombinerki, śrubokręty. Trzeba też doposażyć się w różnego rodzaju kuwety, w których będą nakrętki, wkręty śruby, gwoździe. W dobrze zaplanowane narzędziowni nie zabraknie miejsca do siedzenia, w którym wykorzystuje się stół do prac manualnych.