Gruntowanie ścian i sufitu jest obowiązkowe jeśli zależy nam na ich pięknym pomalowaniu, uzyskaniu powierzchni w jednolitym kolorze, pozbawionej smug i przebarwień. Jak jednak się je wykonuje prawidłowo? Co będzie Ci potrzebne i o czym koniecznie musisz pamiętać? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać prawidłowe gruntowanie ścian i sufitu.

Gruntowanie ścian i sufitów

Do każdego remontu musimy się odpowiednio przygotować – zaplanować, co będzie do zrobienia, kupić materiały budowlane i wiele innych. Gruntowanie ścian jest jednym z etapów ich malowania, który powinien być koniecznie przeprowadzony. Nie powinniśmy o nim zapominać, gdyż może to doprowadzić to tego, że efekt będzie krótkotrwały lub ściany od początku nie będą wyglądać tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Celem gruntowania jest wyrównanie chłonności ściany, która dzięki temu nie „spija”, czyli nie pochłania zbyt dużej ilości farby. Można więc powiedzieć, że w ten sposób wzmacniamy i stabilizujemy ścianę.

Gruntowanie przeprowadza się zaraz po tynkowaniu i związaniu się tynku. Specjaliści zalecają jednak również wykonanie gruntowania przed tynkowaniem, szpachlowaniem i nałożeniem gładzi, gdyż wzmocni to trwałość kolejnych warstw. Za ten etap odpowiada najczęściej jednak ekipa budowlana. Zazwyczaj gruntowanie dotyczy niemalowanych wcześniej ścian, jednak poleca się również jego przeprowadzenie w przypadku ścian w stanie deweloperskim, które są pomalowane kiepskiej jakości farbą.

Prawidłowe gruntowanie ścian

Gruntowanie może dotyczyć zarówno ścian, które jeszcze nie były malowane, jak i takich pomalowanych. Duże znaczenie ma dobranie odpowiedniego produktu do naszego przypadku. Dobrze jeśli grunt jest osobnym produktem, próby jego łączenia z farbą nie zawsze dają pozytywne rezultaty. Jeśli nie mamy jednak pewności, czy dokładnie wiemy, jak przeprowadzić taki proces i co po kolei wykonać, aby nasze ściany prezentowały się pięknie, to warto postawić w tym zakresie na usługi profesjonalnej ekipy budowlanej, która zajmie się całością prac.