Masa szpachlowa jest przeznaczona do nakładania na tynki cementowe, cementowo-wapienne, płyty kartonowo-gipsowe, czy beton. Za jej pomocą można uzupełnić ubytki w ścianach.

Do czego służy masa szpachlowa?

Za pomocą masy szpachlowej można zespoić płyty kartonowo-gipsowe oraz wygładzić powierzchnię ścian i sufitów. Można ją stosować zarówno na całą powierzchnię, jak i do uzupełnienia miejscowych ubytków, pęknięć czy dziur. Przy jej pomocy naprawia się rysy oraz wygładza powierzchnie przed malowaniem, tapetowaniem, nakładaniem tynków strukturalnych czy cienkowarstwowych mas dekoracyjnych. Wszelkie produkty chemii budowlanej można dostać w Hurtowni Materiałów Budowlanych i Stali IMBUD. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyrównaniu powierzchni ścian czy sufitów, których wygląd nie jest najlepszy oraz gdy chcemy uzupełnić punktowe niedoskonałości, warto postawić na masę szpachlową.

Jaki rodzaj masy wybrać?

Masa szpachlowa do ścian jest wytrzymała, nie pęka, ale przy jej pomocy nie zawsze można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Zdarza się, że na ścianie będą widoczne drobne nierówności. Dużo zależy jednak od uziarnienia wybranej masy. Do uzupełnienia drobnych ubytków, pęknięć czy rys najlepiej wybrać szpachlówkę polimerową lub cementowo-polimerową. Lekka i szybkoschnąca masa jest dobra do szybkich napraw, a do wypełnienia większych ubytków dobrze wybrać masę wzmacnianą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepszym sposobem jest zapoznanie się z instrukcją producenta, który określa, do jakiego podłoża dana masa szpachlowa jest przeznaczona. Można wybrać masę suchą na bazie gipsu, która wymaga dokładnego wymieszania z wodą oraz mokrą na bazie spoiwa polimerowego. Masa w suchej postaci najlepiej sprawdzi się do wygładzania dużych powierzchni. Natomiast gotową pastę stosuje się najczęściej do likwidacji mniejszych ubytków w ścianie, z reguły schnie ona dużo szybciej niż ta w proszku, co przekłada się na szybszą pracę.