Pielęgnacja ogrodu oraz dbanie o niego w należyty sposób wymaga chęci, umiejętności, ale również odpowiednich narzędzi. Tych ostatnich jest obecnie bardzo dużo i praktyczne każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak wiele narzędzi jest specjalistycznych albo też potrzebnych tylko w niektórych sytuacjach. Warto zatem wiedzieć jakie narzędzia są naprawdę niezbędne w ogrodzie i zacząć kompletować swój zestaw właśnie od nich. W końcu główną cechą narzędzi ogrodowych jest użyteczność i funkcjonalność, a nie wygląd czy nowatorstwo.

Narzędzie do cięcia

Narzędzia do cięcia lub też strzyżenia i formowania roślin tak naprawdę mogą być przydatne przez cały rok. Prace tego typu najlepiej wykonywać przy użyciu narzędzi ręcznych albo mechanicznych a sam ich dobór powinien być uzależniony od wielkości naszego ogrodu, i tego co w nim rośnie. W tej kategorii znaleźć powinny się sekatory, nożyce do roślin oraz niezastąpiona siekiera i piła ręczna.

W ramach narzędzi mechanicznych, wykorzystywanych szczególnie w dużych ogrodach, warto zaopatrzyć się w nożyce elektryczne lub spalinowe oraz pilarkę łańcuchową, elektryczną bądź też spalinową. Warto wspomnieć tu jeszcze o różnego rodzaju kosiarkach lub podkaszarkach, które również stają się elementem niezbędnym podczas dbania o ogród.

Narzędzie do kopania i grabienia

Chyba nikt nie wyobraża sobie pracy w ogrodzie bez pracy w ziemi. Tutaj niezbędne okazują się wszelkiego rodzaju narzędzia, które to ułatwiają. Mowa przede wszystkim o szpadlu, łopacie, grabiach czy widłach. Warto także mieć mniejsze wersje wymienionych narzędzi, czyli o małej łopatce, grabkach czy widełkach. Ciekawym narzędziem jest także wyrywacz do chwastów, który pomoże dbać o rośliny.

Warto również wspomnieć o narzędziach transportowych, takich jak, chociażby taczka albo wózek oraz wiaderka. Ważne jest też nawadnianie ogrodu, zatem przyda się zarówno dobrej jakości wąż ogrodowy, jak i ręczna konewka oraz zraszacz. Mówiąc już o narzędziach, wspomnijmy także o urządzeniach do ochrony roślin. Tutaj bardzo praktyczne okazać się mogą różnego rodzaju opryskiwacze. W mniejszych ogrodach wystarczą ręczne urządzenia tego typu, natomiast w ogrodach dużych warto zainwestować w większy opryskiwacz ciśnieniowy.