Wszystkie domy wyposażone w urządzenia grzewcze potrzebują kominów, dzięki którym mogą skutecznie odprowadzać na zewnątrz produkty spalania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów kominowych. Producenci nieustannie je udoskonalają, by odprowadzanie spalin było bezpieczne i nie zagrażało zdrowiu i życiu domowników. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach systemów kominowych? Sprawdźmy!

Komin murowany

Komin murowany to tradycyjne rozwiązanie, coraz częściej zastępowane nowszymi systemami. Większość kominów ma wiele kanałów, którymi odprowadzają nie tylko spaliny, ale również zużyte powietrze z poszczególnych pomieszczeń w domu. Niestety, murowany komin nie należy do najbezpieczniejszych systemów. Wydobywające się przez niego produkty spalania i wywoływane przez nie reakcje chemiczne powodują stopniowe niszczenie cegieł i zaprawy. Z biegiem lat murowany komin staje się nieszczelny i stanowi zagrożenie dla domowników.

Komin ceramiczny

Kominy ceramiczne to elementy prefabrykowane, zbudowane z wewnętrznego wkładu (ceramiki lub kamionki), izolacji termicznej (wełny mineralnej) i obudowy (ceramika lub beton). Tego typu kominy, poza kanałem dymowym również wyposażane są w przewody wentylacyjne. Pozostają szczelne nawet przez 30 lat.

Komin stalowy

Kominy stalowe to jedne z najnowocześniejszych systemów kominowych. Firmy oferujące sprzedaż stali wewnętrzną warstwę komina wykonują ze stali kwasoodpornej, kolejną – z wełny mineralnej, a obudowę – ze stali nierdzewnej. Ten system kominowy nie tylko zapewnia wyjątkową szczelność na wiele dekad (m.in. dzięki specjalnym połączeniom kielichowym), ale też odporność na warunki atmosferyczne. Komina ze stali nierdzewnej nie trzeba dodatkowo obudowywać.

Jaki system kominowy wybrać?

Jak już było wspomniane, na popularności z roku na rok zyskują kominy stalowe. Decyzję o tym, jaki komin wybrać, należy jednak powierzyć specjaliście. Komin powinien być bowiem dobrany odpowiednio do typu urządzenia grzewczego (i jego produktów spalania) oraz rodzaju domowej wentylacji. Właściciele starszych domów powinni wiedzieć, że nawet dawno budowane, murowane kominy da się dokładnie uszczelnić, montując w nich odpowiedni wkład.