Czym jest gruntowanie ścian?

Gruntowanie polega na pomalowaniu lub nasączeniu podłoża odpowiednim do danego zastosowania gruntem. Proces ten ma na celu ujednolicenie powierzchni, wzmocnienie jej, poprawienie przyczepności podłoża oraz wyrównanie jego chłonności - zagruntowana powierzchnia jest mniej chłonna, przez co farba nawierzchniowa rozkłada się równomiernie i pomaga nam zmniejszyć zużycie farby co przyczyni się do oszczędności oraz do szybszego uzyskania pożądanego koloru.

Czy malowanie ścian powinno być poprzedzone gruntowaniem?

Tak, przy właściwym przygotowaniu ścian przed malowaniem unikniemy problemów podczas późniejszej aplikacji farby. Ważną rolą preparatów gruntujących jest także tworzenie wodoodpornej bariery, która ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.

Proces gruntowania obowiązkowo tyczy się powierzchni nigdy nie malowanych (ściany nowe, bez względu na rodzaj tynku czy materiału wykończeniowego, zawsze wymagają zagruntowania) i nierzadko już malowanych - lecz w tym przypadku zawsze należy sprawdzić czy ściana faktycznie tego wymaga. Jeżeli ściana była wcześniej malowana i wygląda jednolicie to gruntowanie może bardziej zaszkodzić niż nam pomóc - powierzchnia ścian może się „zeszklić” i nie tylko utrudnić nałożenie farby, ale i zmniejszyć jej siłę krycia (podłoże nie będzie chłonne i produkt będzie zasychał na powierzchni) - stanie się tak również, jeżeli w przypadku nowej ściany przesadzimy z nałożeniem gruntu.

Jak sprawdzić czy wcześniej malowana ściana wymaga gruntowania?

Ściany, które się kruszą, pylą lub mają dużą chłonność najprawdopodobniej mogą wymagać gruntowania. Celem oceny ściany pomocny jest prosty test - przecieramy ścianę wilgotną gąbką i obserwujemy, czy woda wsiąka w powłokę, jeżeli tak się dzieje, gruntowanie jest zalecane. Innym sposobem jest potarcie ściany suchą dłonią - jeśli na ręku pozostanie biały osad oznacza to, iż struktura ściany nie jest wystarczająco związana i należy ją zagruntować. Dodatkowo możemy sprawdzić przyczepność starej powłoki za pomocą taśmy malarskiej (na niewystarczająco niezagruntowanym podłożu farba będzie się odklejać razem z taśmą). Taśmę przyklejamy w kilku miejscach i po chwili zrywamy szybkim ruchem - jeśli powłoka odejdzie razem z taśmą, użycie gruntu jest obowiązkowe.

Przypominamy, że nowe ściany (bez względu na rodzaj tynku czy materiału wykończeniowego) zawsze zaleca się gruntować i podkreślamy, że świeżo otynkowana ściana, nie od razu nadaje się do gruntowania. W przypadku użycia tradycyjnego tynku, należy odczekać trzy tygodnie, zaś w przypadku użycia tzw. suchego tynku, należy odczekać tydzień, zanim zaczniemy gruntować ściany - obowiązkową zasadą jest przestrzeganie wymogów dotyczących czasu schnięcia (zależnie od producenta) poszczególnych preparatów przed zastosowaniem kolejnych.

Czym się różni grunt od farby podkładowej (gruntującej)?

Zadaniem gruntu jest przede wszystkim wzmocnienie podłoża oraz zmniejszenie jego chłonności, natomiast farby podkładowej (gruntującej) wzmocnienie powierzchni, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru. Na rynku występują różne rodzaje gruntu np. pod klej od glazury - taki preparat nie nadaję się do malowania. Pamiętajmy, że grunt przeznaczony pod farby musi być gruntem malarskim.