W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy DIY bez użycia śrub. W końcu łączą ze sobą różnego rodzaju materiały. Jednak, aby jakikolwiek projekt zakończył się sukcesem, należy dobrać właściwe rozmiar i przeznaczenie śrubek. Jak wybrać odpowiedni model? Jak czytać i co dokładnie oznaczają litery i cyfry, które znajdują się na łbach śrub?

W jakim celu czytamy oznaczenia na śrubach?

Śruby wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenie materiałów jak stal. Jednak nawet ona może być podatna na rozciąganie czy nacisk. Dlatego odwiedzając sklep z materiałami budowlanymi, warto dobrze przyjrzeć się oznakowaniu na śrubach. Ważny jest nie tylko ich rozmiar, szerokość czy długość, czyli to, co możemy sami ocenić, ale również literki i cyferki, które najczęściej znajdują się na łbie. Mówią one o tym, jaka jest wytrzymałość mechaniczna produkt i w efekcie tworzonego złącza.

W górnej części śruby, widoczne są symbole. Pierwszy to jedna z trzech pierwszych liter alfabetu, które mówią o klasie dokładności, a kolejne liczby mówią więcej o współczynniku wytrzymałości. W ten sposób można dobrać śrubę do zaplanowanych prac. Inne parametry będą miały znaczenie przy skręcaniu mebli, inne podczas budowania konstrukcji dachu.

Jak czytać oznaczenia śrub?

Przyglądając się śrubie, dostrzec można oznaczenia jak na przykład B 6.8. Jak rozszyfrować ten zapis? Trzy pierwsze litery to symbol dokładności wykonania śruby:

  • A to klasa dokładna,
  • B to klasa średnio dokładna,
  • C to klasa zgrubna.

Kolejne dwie cyfry to odpowiednio granica wytrzymałości (Rm) oraz granica plastyczności (Re). Sygnalizują one jakiemu maksymalnemu naprężeniu można poddać produkt, a także, po jakiej przekroczeniu granicy zacznie się ona rozciągać. W przypadku naszego przykładu oznaczałoby to, że jest to śruba średnio dokładna o klasie wytrzymałości 6.8, gdzie minimalna wartość na rozciąganie wynosi 600 N/mm2, a granica plastyczności 480 N/mm2. Czyli im większe liczby, tym mocniejsza i bardziej odporna jest śruba.