Wkręty należą do akcesoriów chętnie wykorzystywanych przez majsterkowiczów i profesjonalistów. Każdy z nich musi znać przynajmniej kilka podstawowych rodzajów wkrętów – różniących się od siebie kształtem łba, rodzajem nacięcia, materiałem i pokryciem oraz końcówką wkrętu. Można ich użyć do łączenia elementów drewnianych i drewnopochodnych, metalowych oraz do przytwierdzania płyt gipsowo-kartonowych do drewnianego stelaża lub metalowych profili. Gdzie warto je zastosować?

Podstawowe rodzaje wkrętów

Wkręty są często stosowanym elementem budowlanym, dostępnym w dobrych hurtowniach. Wszystkie, bez względu na zastosowanie, zbudowane są z łebka z nacięciami oraz walcowatego lub stożkowatego trzonu. Trzon jest zawsze nacięty, a łeb może mieć kształt grzybkowy, stożkowy, walcowy, stożkowo-soczewkowy, talerzykowy lub sześciokątny. Wkręty z łbem stożkowym stosowane są tam, gdzie nie mogą wystawać ponad płaszczyznę materiału. Jeśli elementy muszą być pewnie umocowane, warto zastosować wkręty z łebkiem walcowym lub talerzykowym. Wkręty z łbem sześciokątnym sprawdzają się przy montowaniu materiałów dużych i ciężkich. Należy również pamiętać, by nie stosować wkrętów z pojedynczym nacięciem, ponieważ trudno je wkręcić i łatwo uszkodzić. Lepsze są wkręty z nacięciem sześciokątnym.

Jakie materiały łączy się wkrętami?

Wkręty należy dostosować do twardości i wytrzymałości łączonych materiałów. Wkręty do drewna charakteryzują się rzadkim, ale głębokim gwintem. Dzięki temu łatwiej się je wkręca w materiały miękkie i grube, co zwiększa wytrzymałość mocowania. Ze względu na miejsce wykorzystania, stosowane są wkręty ze stali zwykłej, ocynkowanej, nierdzewnej lub wkręty fosfatowane. Wkręty do metalu mają stałą średnicę na całej długości (nie licząc ostrej końcówki) oraz gęsty gwint. Ich łby są najczęściej stożkowe lub walcowe. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych mają ostre końcówki i łeb typu trąbkowego.