Jak ozdabiać ściany tynkiem dekoracyjnym?

Położenie tynku dekoracyjnego na ścianach zewnętrznych bądź wewnętrznych nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, więc pracę tę można wykonać samodzielnie, choć warto mieć w tym trochę doświadczenia. Należy zacząć od zabezpieczenia podłogi (niektóre tynki są bardzo trudne do usunięcia) oraz przygotowania samej ściany – trzeba oczyścić ją z kurzu i zabrudzeń, a większe nierówności zaszpachlować. Ścianę dobrze jest zagruntować odpowiednim preparatem za pomocą pędzla lub wałka. W czasie gdy schnie, trzeba rozrobić tynk z wodą w odpowiedniej proporcji aż do uzyskania jednolitej masy. Teraz można już rozpocząć dekorację.

Cienką warstwę masy tynkarskiej nakłada się stalową pacą albo pędzlem. Nadmiar tynku trzeba zdjąć i wymieszać z pozostałą masą w wiadrze. Tynk powinien być nałożony równomiernie zgodnie z zamierzonym efektem. Poszczególne rodzaje tynku wymagają różnej techniki, więc warto polegać na wskazówkach producenta – dany tynk dekoracyjny może potrzebować zacierania kolistymi ruchami albo rozprowadzenia wałkiem. Jeśli takie jest zalecenie na opakowaniu, należy nałożyć kolejne warstwy tynku zanim zaschnie ta pierwsza. Na koniec powierzchnię można wygładzić lub nadać jej pożądaną fakturę przy użyciu szpachli, kielni albo gąbki. Gotowe! Teraz ściana musi wyschnąć.

Jakie są zalety tynku dekoracyjnego?

Tynk dekoracyjny może stanowić sam w sobie wystarczającą ozdobę wnętrz w stylu minimalistycznym. Dostępny jest w wielu kolorach i z powodzeniem może imitować beton, drewno czy trawertyn. Aby ożywić pomieszczenie, warto wybrać tynk ciągniony, mozaikowy, japoński lub też stiuk. Nieregularna faktura zapewnia nie tylko wyjątkową estetykę, ale również ukrywa niedoskonałości ścian. Tynk ozdobny wykazuje dużą odporność na zabrudzenia i uszkodzenia oraz nie chłonie wilgoci.