Do tego, aby pomalować jakąś powierzchnię, potrzeba zasadniczo dwóch rzeczy – farby oraz odpowiednich narzędzi. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dysponujemy wieloma opcjami, z których trzeba wybrać tę, która będzie dla nas najlepsza. Jeśli chodzi o farby, to oczywiście największą rolę w decyzji odgrywa nasz gust. To on przesądzi o tym, czy pomieszczenie stanie się jaśniejsze, czy też ciemniejsze. W przypadku narzędzi znacznie ważniejsza jest jednak funkcjonalność. Ma ona największy wpływ na to, co powinniśmy wybrać do malowania.

Dylemat związany z wyborem odpowiednich narzędzi do nakładania farb ogranicza się zazwyczaj do dwóch opcji. Można zdecydować się albo na wałek, albo na pędzel. Każde z tych narzędzi dostosowane jest do konkretnego typu prac, w których sprawdza się najlepiej.

Specyfika pędzla

Pędzel to narzędzie, które przeznaczone jest zwłaszcza do malowania drobnych elementów albo niedużych powierzchni. Świetnie przyda się wówczas, kiedy będziemy potrzebowali pomalować obiekty takie jak rury czy innego rodzaju części, które nie są płaskie. Pędzel jest bowiem giętki i umożliwia przedostanie się w miejsca, które trudno potraktować wałkiem.

Specyfika wałka

Wałek natomiast jest idealny do malowania powierzchni, które są duże i gładkie. Przede wszystkim znacznie przyspiesza on pracę. Umożliwia pokrycie za jednym razem takich fragmentów ścian czy sufitu, które pędzlem trzeba by było malować kilkukrotnie. Wielką zaletą wałka jest też to, że pomalowane nim powierzchnie są bardzo równe. Narzędzie to ma bowiem jednolitą strukturę i pokrywa równomiernie.

Generalnie rzecz biorąc, malowanie pędzlem jest bardziej pracochłonne od malowania wałkiem. Choć i użycie tego drugiego narzędzia nie obywa się bez wysiłku. Czynnością, którą trzeba przeprowadzić przed malowaniem wałkiem, jest bowiem odpowiednie przygotowanie powierzchni. Wybierając każde z tych narzędzi trzeba też zdecydować się na odpowiedni model. Pędzel na przykład może być wykonany albo z włosia naturalnego, które lepiej sprawdza się z farbami rozpuszczalnikowymi, albo z włosia sztucznego, które lepiej współdziała z farbami wodorozcieńczalnymi.