Jakie są klasy twardości śrub?

Śruby to niezwykle ważne elementy łączeniowe, które występują w różnych rozmiarach i kształtach oraz mają różny parametr wytrzymałości. To zależne jest o miejsca ich stosowania i przeznaczenia.

Klasa śruby a jakość

Klasa śruby to więc nic innego jak jej wytrzymałość plastyczna, związana bezpośrednio z materiałem, z którego została wytworzona. Wybierając je, powinniśmy kierować się tym samym założeniem, co przy zakupie narzędzi z firmy IMBUD – przede wszystkim jakością. Śruby powinny być dobrane dokładnie do potrzeb danego łączenia i zawsze lepiej stosować jest tzw. zapas. Oznacza to, że jeśli wytrzymałość konieczna jest na jakimś poziomie, to warto użyć elementu, który swoim parametrem wykracza ponad wskazaną wartość. To podejście jest standardem w przemyśle. Kluczowe z punktu widzenia dużych zakładów jest stałe kontrolowanie łączeń. Jeśli braknie tej części, wszystko może ulec uszkodzeniu i dojdzie do katastrofy. Dlatego należy zawsze dobierać odpowiednio wykonane śruby i zawsze sprawdzać, w przypadku maszyn, ich stan. Dla użytku domowego nie ma to większego znaczenia.

Klasy śrub

Wytrzymałość danej śruby określa jej klasa. Każda opisywana jest w formie dwóch cyfr oznaczają kolejno wytrzymałość na rozciąganie oraz granicę plastyczności. Pierwszy parametr to tzw. Rm, które określa naprężenie, które dana śruba jest w stanie przenieść, odkształcając się aż do całkowitego zerwania. Druga cyfra to Re, czyli stosunek granicy plastyczności względem jej wytrzymałości na rozciąganie. Określa wartość, po której śruba będzie się rozciągać. Oznaczenia naniesione na łebki śrub to np. 3.6, 5.8, 9,8 czy 12.9. Im wyższy parametr pierwszy, tym wyższa wytrzymałość elementu. Wyróżnia się też oznaczenia literowe, gdzie A to klasa dokładna, B – średnio dokładna i C – zgubna. Warto dokładnie sprawdzać oznaczenia, ponieważ w miejscach kluczowych nie należy stosować połączeń zbyt słabych. Z kolei na potrzeby domowe wielokrotnie nie ma sensu używanie śrub przemysłowych.